Haberler
 

Kocaeli`de Bir ilk Akıl Oyunları Akademisi

Çocukların akıl yürütme ve düşünme becerilerini geliştirmeyi amaç edinen Akıl Oyunları Akademisi, Kartanesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi’nde eğitimine devam ediyor.

 

 Kartanesi Kreş`inde, Akıl Oyunları Akademisi projesi kapsamında; çocukların dikkat, hafıza, konsantrasyon, çok yönlü düşünme, problem çözme, neden-sonuç ilişkileri, karar verme, görsel algılama, eşleştirme-ilişkilendirme, akıl yürütme, görsel-uzamsal zeka ve sayısal zeka gelişimlerini, özel olarak hazırlanmış odalarda, 300`ü aşkın sayıda oyunla destekleyen ve 35 hafta süren özgün bireysel eğitim veriliyor. 2009 yılında, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu ve eşi Esma Gergerlioğlu tarafından kurulan Kartanesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi, tamamı pedagojik formasyona sahip 18 kişilik eğitim kadrosuyla nitelikli ve sistematik eğitime devam ediyor.
 

GELİŞİME BİLİMSEL DESTEK
Kartanesi, İzmit Yenişehir Mahallesi`ndeki 4 katlı ve bahçeli okul binasında yaş gruplarına göre ayrılmış, maksimum 16`şar kişilik, 5 sınıfta eğitim veriyor. Uzman öğretmenler tarafından düzgün Türkçe konuşma, ahlaki gelişim, drama, trafik eğitimi, satranç, bireysel gelişim, İngilizce ve el becerisi gibi birçok dersin verildiği kurumda, her sınıfta bir uzman ve bir stajyer öğretmen bulunuyor. Ayrıca etüt ve branş öğretmenleri de ayrı bir sınıfta eğitim veriyor. Toplam kullanım alanı 333 metrekare olan 4 katlı okul binasında, çocukların özgürce oynayabilecekleri 250 metrekarelik bir bahçe, oyun salonu, yemekhane, uyku odaları ve çalışma sınıflarıyla oldukça zengin bir ortam sunuluyor.
 

NİTELİKLİ ULAŞIM HİZMETİ
Sabah 7:30`da başlayan eğitim günü boyunca, çocuklar üç öğün yemek yiyorlar. Dr.Ömer Faruk Gergerlioğlu, yemeklerin diyetisyenler tarafından kalori, vitamin ve protein hesabı yapılarak düzenlendiğini söylüyor ve ekliyor: “Çocuklarımız evde yemedikleri yemekleri burada birbirlerinden görerek yiyorlar. Aile için bu büyük sürpriz oluyor.” Servis hizmetine özellikle önem verilen okulda, Kocaeli`nin dört bir yanına öğrenci taşıyan araçların saatleri, velilerin tercihine göre belirleniyor. Araçlarda sertifikalı ve deneyimli servis şoförleriyle birlikte, bir de öğretmen bulunuyor.
 

PERİYODİK SAĞLIK TARAMASI
Asıl mesleği doktorluk olan kurucu müdür Ömer Faruk Gergerlioğlu, çocukların sağlık durumlarını bizzat takip ediyor ve düzenli sağlık kontrollerini yapıyor. Okulda kullanılan tüm malzemelerin ve oyuncakların anti-alerjik olduğunun altını çizen Gergerlioğlu, “Kreşte A`dan Z`ye her hareket koruyucu tıbba yönelik hazırlanıyor ve sağlık kontrolleri periyodik aralıklarla yapılıyor. Her ayın sonunda çocukların teker teker gelişim grafikleri hazırlanıp velilere yollanıyor. Bu yöntemle hem aile hem de öğretmenleri olarak bizler, çocukların sosyal, duygusal, bilişsel, psikomotor, öz bakım ve dil becerilerini yakından takip ediyoruz“ diyor.
 

KOCAELİ`DE İLK VE TEK
Kartanesi Kreş`inde, 2-6 yaş grubu için hafta içi kreş eğitimi ve 4-8 yaş grubu için hafta sonu Akıl Oyunları Akademisi olmak üzere 2 ana eğitim faaliyeti var. Günlük eğitim programları, uzman pedagoglar eşliğinde özel çalışmayla hazırlanıyor. Günlük eğitimde nitelikli yayınların kitaplarını tercih ettiklerini belirten sorumlu müdür Gülşah Cankan Eyidemir, “Kullandığımız yayınlar çocuklara ilk başta ağır gelebiliyor fakat kullandığımız özel yöntemlerle çocuklar hem eğlenerek hem de deneyerek öğreniyor. Bu şekilde, çocuklarımızı ilköğretime yeterli seviyede hazırlamış oluyoruz” diyor. Her hafta ayrı bir konu işlenen eğitim kurumunda, çocuklara düzgün Türkçe konuşmayı aşılamak en önemli amaçlardan biri. Bu amaca yönelik, büyük bir okuma arşivleri mevcut. Okuma etkinlikleri dışında kukla oyunları ve drama dersleriyle de Türkçe konuşma eğitimi destekleniyor. Her gün ahlaki gelişim dersleri verilen kurumda, çocukların yetenek gelişimleri için el sanatları çalışmaları kapsamında takı tasarımı ve resim faaliyetleri yapılıyor.
 

BAŞARIDAN DAHA FAZLASI
Kocaeli`de sadece Kartanesi Kreş ve Gündüz Bakımevi`nde hizmet veren Akıl Oyunları Akademisi, bu yıl ekim ayında tanıtım amacıyla gerçekleştirilen büyük Akıl Oyunları Yarışmasıyla eğitim sürecine başlamış. Altı kişilik özel sınıflarda, toplam 8 ay süren programda çocukların düşünme becerileri 5 ana başlık altında değerlendiriliyor:  Dikkat, hafıza, geometrik algı, akıl yürütme ve sorun çözme. Akıl Oyunları Akademisi kapsamında yer alan tüm eğitim faaliyetleri zeka, ahlak ve karakter gelişimiyle ilgili yerli ve yabancı kaynaklı çalışmalar. Akıl Oyunları Akademisinde oldukça planlı işleyen yaklaşık 300 oyun ve aktiviteyle eğitim veriliyor.
 

DIŞARIDAN KATILIM MÜMKÜN
Bu kapsamda uzman psikologlar, çocuk gelişimcileri ve özel tasarımcılar tarafından çalışmalar yapıldığını belirten Gergerlioğlu,“Her hafta velilere akıl oyunları eğitimi alan çocuğun performansına dair bilgiler sunuluyor. Bu bilgiler, çocuğun günden güne gelişimini içeren ayrıntılı formları ve sonuçları kapsıyor. Mesela oyun öncesinde, oyun sırasında ve oyun sonrasında çocuğun durumu göz önünde bulundurularak veli bilgilendiriliyor. Bu ay dikkat konusu işlenerek oyunlar oynandıysa, ay sonunda veliye çocuğunun dikkat durumu raporlanıyor” diyor. Akıl Oyunları Akademisi`ne, sadece hafta içi kreş grubuna katılan öğrencilere değil, dışarıdan gelen öğrenciler de katılabiliyor.
 

ÇOCUKLAR BİR ÇORBANIN İÇİNE ATILIYOR
Sorumlu Müdür Gülşah Hanım, Kartanesi öğretmenlerinin çocuklara yaklaşımıyla ilgili sorduğumuz soruya şöyle yanıt veriyor; “Çocuklarımız bu çağda bilgisayar, televizyon gibi aletler tarafından zihnen saldırıya uğruyor. Uzman psikologlar, en az 2 yaşına kadar çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen bu faktörlerden özellikle uzak tutulmaları gerektiğini belirtiyorlar. Bebekler ve çocuklar için özel televizyon kanalları var ama çocuğa sevimli gelen her şeyin faydalı olduğunu söyleyemeyiz. Çocuklarımız adeta bir çorbanın içine atılıyor. Biz burada çocukların oynadıkları oyuncaklara dokunmalarına, oyunlara bedensel ve zihinsel olarak katılmalarına, stratejiler geliştirmelerine, hatalardan ders çıkaracak deneyimler kazanmalarına özen gösteriyoruz. Eğitim başlangıcından 2-3 ay sonra oyun rehberlerimiz çocuğu en az anne babası kadar iyi tanıyorlar.”
 

VELİ-OKUL İLETİŞİMİNDE BİR NUMARAYIZ
Genel amaçlarının, çocuklarının okulda neler yaptığını, performanslarını ve gelişimlerini şeffaf olarak velilere aktarmak olduğunu ifade eden Gülşah Hanım, “Öğretmenler her veliye, bir hafta boyunca sınıfta neler olduğuna dair mektup yazar. Mektup ve raporların dışında velilerle aramızdaki en önemli iletişim ağı Facebook. Biz veli-okul iletişiminde teknolojiyi çok verimli kullanıyoruz. Bu konuda bir numara olduğumuza inanıyoruz.“ diyor. Kartenesi`nde, okulun Facebook sayfası hemen her gün güncelleniyor. Her aktivitenin bir fotoğraf albümü var. Sabah kreşe bıraktığınız çocuğunuzun fotoğraf ve videolarını, aynı gün içinde Facebook`dan takip edebiliyorsunuz. Kreşin facebook sayfasına, “Kartanesi Kreş” isimli profilden ulaşmak mümkün.
 

HER GÜN BİR ADIM İLERİ
Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu`na göre, velilerin Kartanesi Kreş`ini tercih etmelerinin öncelikli sebebi, kurumun özgün çalışmaları. Ehil eğitim kadrosu ve sistematik çalışma planları Kartanesi Kreş`inin gayretini velilere kanıtlıyor. “Anne-baba ve okul arasındaki sürekli iletişim ağı da tercih sebebi” diyor Gergerlioğlu. Psikolojik gelişim konferansları, periyodik anket çalışmaları, haftalık ve aylık mektup sistemi, velinin özel durumuna göre ayarlanan esnek servis saatleri, ahlaki gelişime verilen değer, A`dan Z`ye tüm eğitim projeleri ve Akıl Oyunları Akademisi ayrıcalığı, velilerin Kartanesi`ni tercih etmesinin öncelikli sebepleri.
 


İletişim

KARTANESİ KREŞ VE GÜNDÜZ BAKIM EVİ
Adres: Yenişehir Mahallesi Sümbül Sokak no:4 İzmit/KOCAELİ
Tel: 0262.331 00 33 – 331 50 51
Web: www.kartanemanaokulu.com


 

 

 
08.08.2014
 
Diğer Haberler

KARTANESİ 2.EĞİTİM DÖNEMİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR!
28.02.2015
GÜNLÜK VE SAATLİK BAKIM HİZMETİ
28.02.2015
YAZ OKULU BAŞLIYOR!
28.02.2015
EVDE ÖDEV YAPMAYA SON!
28.02.2015
Etüt çalışmalarımız başladı
14.08.2014
Akıl Oyunları Akademisi yeni sezon kayıtları başladı!...
14.08.2014
AKIL OYUNLARI AKADEMİSİ
14.08.2014
Akıl oyunları Akademisi yeni eğitim dönemine hazır
14.08.2014
İlköğretim 1-8. sınıflara yönelik etüt çalışmalarımız başladı
14.08.2014
Bebeklerinizi kreşimize güvenle teslim edin
14.08.2014
Anaokulu kayıtlarımız başladı
14.08.2014
Anaokulu kayıtlarımız başladı
14.08.2014
Günlük Bakım ve Eğitim de veriyoruz
13.08.2014
Kreşimizin Eğitim Özellikleri
23.08.2013
AKIL OYUNLARI AKADEMİSİ"NİN SÖYLEDİKLERİNİ BİLİMSEL GELİŞMELER DOĞRULUYOR
04.11.2012
AKIL OYUNLARI AKADEMİSİ BAŞLIYOR
11.10.2012
Oyunla öğrenmenin tek adresi yeni döneme hazır
07.10.2012
OKULÖNCESİ EĞİTİM NEDEN GEREKLİDİR
25.08.2012
Kreşimizin Eğitim Özellikleri
23.08.2012
Akıl Oyunları Akademisi tanıtım programı-Kocaeli tv Yaşama dair
18.05.2012
Akıl Oyunları Akademisi 4. Kocaeli Kitap Fuarında...!
17.05.2012
Kartanesi öğrencileri piknik yaptı
08.05.2012
Akıl Oyunları Turnuvası
25.01.2012
Çocuklar için akıl oyunları akademisi
15.01.2012
Kayıt Bilgileri, okul saatleri ve ulaşım bilgileri
09.09.2011
12
 
 
Bu Sayfayı Paylaş
 
   
 
 
Anasayfaİletişim Site Haritası