Haberler
 

AKIL OYUNLARI AKADEMİSİ"NİN SÖYLEDİKLERİNİ BİLİMSEL GELİŞMELER DOĞRULUYOR

Envai çeşit ses çıkaran, sayısız fonksiyona sahip "üstün oyuncaklar" mı yoksa basit malzemelerden üretilmiş "eski usul" oyuncaklar mı? Anne babalar ve uzmanlar anlatıyor...

 

Yakın bir arkadaşımın iki yaşına basan kızının doğumgününe elimde pille çalışan, tuhaf -ve kafa şişirici- sesler çıkaran -ve tabii ki pek pahalı- bir tür oyuncakla gitmek üzereydim ki son anda aklıma arkadaşımın “Pepe’ye çıldırıyor” lafı geldi. Kapıdan girerken elimde bezden yapılmış bir Pepe bebeği vardı. Oyuncağı verdiğim andaki manzarayı unutmam mümkün değil; Yağmur bir sürü yetişkin insanın getirdiği, bizlere “Vaaay bunu da mı yapmışlar” dedirten fonksiyonları olan onlarca oyuncağa sırtını dönüp, elimdeki basit bebeğe “Pepeeeeee” çığlığıyla uzanmıştı. Ki zaten o ana kadar da salonu kaplayan havalı oyuncaklarla ilgilenen o değil, anne-babasının 30’lu yaşlardaki arkadaşları olan bizlerdik! Yağmur ve diğer çocuklar, hediye paketlerinin kurdeleleriyle oynamayı tercih ediyordu. ‘Pepeeee’ çığlığını aklıma düşüren, ‘Yavaş Oyuncak Hareketi’nin mucidi Fransız oyuncakçı Thierry Bourret oldu. Bourret’nin ‘Yavaş Gıda Hareketi’nden (Slow Food Movement) ilhamla geçen yıl başlattığı hareketin bir yarışması bile var. Derdi; albenisi yüksek, pilli, plastik malzemeden imal edilmiş ve onlarca fonksiyon becerisine sahip, pahalı oyuncaklar yerine; ahşap, kumaş gibi doğayla barışık malzemelerden yapılmış oyuncaklara dikkat çekmek. İddiası; hareket ve ses makinesi gibi çalışan bu oyuncakların çocukları ‘hayal etmekten ve yaratmaktan’ alıkoyduğu yönünde. İngiliz içecek markası Ribena’nın 2 bin ebeveynle görüşerek hazırladığı Ribena Plus Oyun Raporu’nda anne-babaların yarısından çoğu çocuklarının oyuncaklar yerine herhangi bir kutuyla oynamaktan daha çok zevk aldığı bilgisi yer alıyor. Öte yandan ailelerin yüzde 92’si ‘hayal gücünün’ öneminin farkında olduklarını ama çocuklarına bu konuda nasıl yardımcı olacaklarını bilmediklerini söylüyor. ‘Yavaş Oyuncak Hareketi’nden yola çıkarak oyuncak seçimleri konusunda bizdeki durumu merak ettik; konunun uzmanlarına ve ebeveynlere sorduk...

Mira ‘Dayatılan’ oyuncaklar çocuğun zihnini açmıyor Serkan Ocak, gazeteci Bir oyuncakçıya gittiğimde, kızım gibi ben de kendimi kaybediyorum. Maalesef bizlere ‘sunulanlarla’ yetinmek zorunda kalıyoruz. Bir zamanlar dedelerimizden bildiğimiz el yapımı oyuncak bulmak neredeyse imkânsız. Anadolu ’ya ya da başka bir yere gittiğimde el yapımı oyuncaklar bulmaya çalışıyorum. Çünkü ‘dayatılan’ oyuncakların çocukların zihinlerini açtığını düşünmüyorum. Müzikler, ışıklar, renkler, şekiller... Çocuğun bir şey yapmasına gerek kalmıyor. Sadece izliyor. Halbuki bez bebekle oynarken onunla iletişim kuruyor. Ancak ne yaparsak yapalım son kararı çocuk veriyor. Kenya ’dan siyah bir bez bebek aldım. Yüzüne bakmadı, yoğurt kabıyla oynamaya başladı. Şanlıurfa ’dan aldığım bebeğin yerine eşimin çantasını karıştırmayı tercih etti. En korktuğumsa kızım Mira’nın Barbie bebeklere bağımlı olması...

Yağmur Basit oyuncak yaratıcılığı geliştiriyor Gonca Yılmaz Çetin, bankacı Yağmur’a puzzle, oyun hamuru gibi onu geliştirecek şeyler almaya çalışıyorum. Bebekken sesli, hareketli oyuncaklar da aldık. Bir düğmeyi çeviriyordu, ses hoşuna gidiyordu; çevirmeye devam ediyordu. Motor hareketinin gelişimi için faydalıydı. Bu tür oyuncaklar çok ilgisini çekiyor ama sonra sıkılıyorlar. En çok peluşları seviyor. Sesli oyuncaklara da karşı değilim. Toplar sıçrıyor, yakalayıp içeri atması gerekiyor mesela; reflekslerini geliştirecek hareketler bunlar. Ama basit olanlar çocuğu daha çok yaratıcılığa yöneltebilir.

Neva Etrafında bir dünya yaratsın Baran Alp Uncu, akademisyen Albenili gözüken ama çocuğun ne yapacağı belirlenmiş oyuncaklar yaratıcılığı desteklemiyor. Birkaç kere bakılıp bırakılıyor. Neva’nın en uzun oynadığı oyuncaklar, etrafında bir dünya yaratılabilenler oldu. Tahta bir pizza ile anne-baba ve çocuğun roller üstlendiği bir ‘restorancılık’ oyunu kurulabiliyor. Tahta bloklarıyla köprüler inşa edip, heykelimsi figürler yapabiliyor. Odalar dolusu oyuncak alınması da (imkânı olanların eğilimi bu) heyecan duyma, değer verme duygusunu yok ediyor. Oyuncaklar kısa bir anda tüketilen nesnelere dönüşüyor. Güneş Her anne-baba bir gün kafa ütüleyen oyuncağı tadacaktır !

Umay Aktaş Salman, gazeteci ‘Kafa ütüleyen’ oyuncaklar, her anne-babanın korkulu rüyası ama kaçış yok. Seçiminiz olmasa bile hediyeler arasından mutlaka bu tarz oyuncaklar çıkıyor. 1.5 yaşındaki kızım Güneş’in bu türdeki en dayanılmaz oyuncağı, ışıklı bir kablo ucunda dönen Mickey Mouse kafasıydı. Oyuncaktan “Olele olala hep beraberiz” diye başlayan, cümlenin sonunun anlaşılmadığı bir tezahürat yükseliyordu. “Bozulmuş”, “Pili bitmiş” diyerek ilgisini kaybettirmeye çalışmıştık. Güneş, her şeyi keşfetmeye başladığı aylarda olduğu için kimi zaman çantamı ve kirli sepetini karıştırmak, karton kutu, kâğıt bardak daha cazip geliyor. Ahşap ördeği, örme bebeği, et bebekleri, şekilli küpleri, resimli kitapları da ilgisini çekiyor. Oyuncağı seçerken sadece eğlenmesi değil; zihinsel, duygusal, fiziksel ve sosyal gelişimini destekleyecek türde olmasına dikkat ediyoruz. Gürültülü, işe yaramayan bir oyuncağa bakıp duracağına hayal dünyasını genişletebileceği bir oyuncak çok daha kıymetli. Oyuncakların sağlıklı malzemelerden üretilmiş olması da önemli. Piyasanın maruz bıraktığı rengârenk, gürültülü, süslü püslü oyuncaklar yerine biraz daha büyüdüğünde kızımla keçeden, kartondan kendi oyuncaklarımızı yaparak, yaratarak oluşturulan bir oyuncağın daha kıymetli olduğunu göstermek istiyorum. Uzmanlar ne diyor?

Pınar Mermer, Klinik Psikolog Çocuklarla oyun terapi yaparken renkli, ışıklı, pilli, plastik oyuncak barındırmamaya çalışıyoruz. Amacımız basit oyuncaklarla çocuğun hayal dünyasını ortaya çıkarmak. Onun için planlanmış oyuncak verdiğinizde, hayal gücünü ortaya çıkarmak çok zor. Bugün en büyük eksiklik çocukların oyun kurmada yaratıcı olamamaları. “Hayal gücü ne gelişkin çocuklar var” diyoruz ama aslında çizgi filmlerde gördüklerini taklit ediyor ya da onlara verdiklerimizle yetiniyorlar. Hiç oyuncak vermesek, çocuklar doğayla baş başa olsa keşke; oradan topladıklarıyla kendileri oyuncak yapsa... Hem özgüvenleri hem de problem çözme becerileri artacaktır... Çocuklar ahşap, kumaş oyuncaklarla, kutu oyunlarıyla oynayabilir. Aile oyunu çok önemlidir. Çocuğa, Play Station’ların çocuklar için olanından verip, onun saatlerce koltuktan kalkmadan oturmasını sağlayabilirsiniz. Ama onlarla sohbet etmek, onun istediği oyunları oynamak, dokunmak, sarılmak, saklambaç, toplarla bedensel oyunlar, kelime oyunları oynamak gerekir. Anne-babanın genel olarak oyuncu bir tavır benimsemesi lazım.

Prof. Dr. Psikiyatr Bengi Semerci: Oyuncağın neyle yapıldığından çok, çocuğun hayal gücünü nasıl etkilediğine dikkat etmeli. Çocuğun tercih ettiği oyuncak da yaşıyla alakalı. Oyuncağın ne olduğu değil, nasıl etkilediği önemli. Yavaş oyuncak kriterleri neler? Plastik malzeme kullanılmadan yapılmış Etik yollarla üretilmiş Oynaması eğlenceli olan Pille çalışmayan Binlerce farklı fonksiyonu olmayan oyuncaklar, ‘yavaş oyuncak’ kategorisine sokulabilir.

 
04.11.2012
 
Diğer Haberler

KARTANESİ 2.EĞİTİM DÖNEMİ KAYITLARI DEVAM EDİYOR!
28.02.2015
GÜNLÜK VE SAATLİK BAKIM HİZMETİ
28.02.2015
YAZ OKULU BAŞLIYOR!
28.02.2015
EVDE ÖDEV YAPMAYA SON!
28.02.2015
İlköğretim 1-8. sınıflara yönelik etüt çalışmalarımız başladı
14.08.2014
Akıl Oyunları Akademisi yeni sezon kayıtları başladı!...
14.08.2014
Akıl oyunları Akademisi yeni eğitim dönemine hazır
14.08.2014
AKIL OYUNLARI AKADEMİSİ
14.08.2014
Etüt çalışmalarımız başladı
14.08.2014
Bebeklerinizi kreşimize güvenle teslim edin
14.08.2014
Anaokulu kayıtlarımız başladı
14.08.2014
Anaokulu kayıtlarımız başladı
14.08.2014
Günlük Bakım ve Eğitim de veriyoruz
13.08.2014
Kocaeli`de Bir ilk Akıl Oyunları Akademisi
08.08.2014
Kreşimizin Eğitim Özellikleri
23.08.2013
AKIL OYUNLARI AKADEMİSİ BAŞLIYOR
11.10.2012
Oyunla öğrenmenin tek adresi yeni döneme hazır
07.10.2012
OKULÖNCESİ EĞİTİM NEDEN GEREKLİDİR
25.08.2012
Kreşimizin Eğitim Özellikleri
23.08.2012
Akıl Oyunları Akademisi tanıtım programı-Kocaeli tv Yaşama dair
18.05.2012
Akıl Oyunları Akademisi 4. Kocaeli Kitap Fuarında...!
17.05.2012
Kartanesi öğrencileri piknik yaptı
08.05.2012
Akıl Oyunları Turnuvası
25.01.2012
Çocuklar için akıl oyunları akademisi
15.01.2012
Kayıt Bilgileri, okul saatleri ve ulaşım bilgileri
09.09.2011
12
 
 
Bu Sayfayı Paylaş
 
   
 
 
Anasayfaİletişim Site Haritası